Загальне поняття про прийменник. Роздільне написання прийменників зі словами. Які бувають прийменники у російській мові? Прийменники місця, часу та непохідні. Як правильно писати прийменники Прийменники та узгодження відмінків

Клас: 2

Тема уроку: "Загальне поняття про прийменник".

Мета уроку: познайомити учнів із приводом, як із службовою частиною промови.

Завдання уроку:

  1. Освітні:
  2. розширити знання учнів про прийменник як частини мови; його ролі у російській мові; вчити писати прийменники окремо з інших частин промови.
  3. Розвиваючі:
  4. розвивати усне та письмове мовлення учнів, фонематичний слух, орфографічну пильність; удосконалювати культуру мови учнів; розвивати психічні процеси, аналітичне мислення, пам'ять, увагу, здатність до самоконтролю, уміння виконувати вербальні інструкції вчителя, робити висновки.
  5. Виховні:
  6. виховувати комунікативну культуру учнів; акуратність, посидючість, самостійність, дисциплінованість; формувати інтерес до вивчення російської.

Устаткування: мультимедійні слайди; підручники “Російська мова. 2 клас. Автори: Л.М.Зеленіна, Т.Є.Хохлова; індивідуальні картки із завданнями для учнів; сигнальні карти.

Контингент учасників: - учні 2-го класу (9 років).

Очікуваний результат: розширено знання учнів про прийменник, як частини мови, його роль російській; відпрацьовується вміння учнів писати прийменники окремо з інших частин промови. Учнями показані вміння: правильно вживати прийменники в усній та письмовій мові; аналізувати запропоновані завдання, знаходити правильні шляхи вирішення. Продемонстровано навички роботи учнів у парах та групах; виконання індивідуальних завдань. Наприкінці уроку учні оцінили роботу і роботу класу.

Тип уроку: урок здобуття нових знань.

План уроку

  1. Словникова робота.
  2. Постановка навчальної мети уроку (проблемне питання).
  3. Поетапне вивчення нового матеріалу.
  4. Первинне закріплення. Відпрацювання навичок застосування теоретичних знань практично.
  5. Вторинне закріплення. Самостійне виконання практичних завдань (робота за групами).
  6. Перевірка та оцінювання самостійної роботи.
  7. Підбиття підсумків уроку.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

  • Я бажаю вам успішної роботи та приємного спілкування на уроці. Подивіться один на одного, посміхніться та побажайте своєму сусідові удачі.
  • ІІ. Актуалізація знань учнів.

  • Робота зі словами:
  • Б*різа, п*щит, зелений, м*ро*, під, м*стерит, за*ц, блищить, у*кая, б*льша. Слайд 1 .

    а). Орфографічне заряджання.

    • Вставте пропущені літери, поясніть орфограму. (Ланцюжком).
    • Які орфограми зустрілися у словах?

    б). Розділити слова на групи.

    • Прочитайте ще раз ці слова оченята і скажіть, за якою ознакою можна розділити ці слова на групи?
    • Скільки буде груп? Які? Слайд 2
    • Запишіть слова в три групи самостійно: 1 ряд - іменники, 2 ряд - прикметники, 3 ряд - дієслова.

    (Перевірка шляхом читання учнів з місця та висвічування на слайді). Слайд 3.

    • Прочитайте першу групу слів. Це якась частина мови? Доведіть.
    • Прочитайте другу групу слів. Це якась частина мови? Доведіть.
    • Прочитайте третю групу слів. Це якась частина мови? Доведіть.
    • Покажіть сигналами, хто виконав це завдання без помилок.
    • Яке слово виявилося зайвим? Чому? Слайд 4.
    • Хто знає, як можна назвати слово під ?
    • Діти, вивчаючи абетку, російську мову, літературне читання, ми зустрічалися з приводами?

    Але ми не говорили про них докладно.

    • Може, хтось здогадався, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці?

    Фізкультхвилинка

    ІІІ. Робота над новим матеріалом

    1. Оголошення теми уроку та постановка цілей.
    • Правильно, сьогодні ми поговоримо про прийменники, як частини мови; дізнаємося, навіщо потрібні прийменники російською; як вони пишуться з іншими частинами промови. Тема нашого уроку: "Загальне поняття про прийменник".

    2. Виконання вправи №83, стор. 54 підручника. Слайд 5.

    • Відповідаючи на запитання, ви використали слова: на, під, за, до. Як вони звуться?
    • Цілком вірно, це – прийменники. У російській мові існує безліч інших приводів: на, з, по, про, від, в, у, о, с, наді багато інших.
    • Слайд 6.

    Таблиця 6.

    • Діти, спробуйте поставити до приводів питання. Виходить у вас це зробити?
    • Прийменник – це частина мови. До приводів не можна порушити питання, вони не змінюються.
    • Слайд 7.

    Таблиця 8

    • А ось для чого служать прийменники в російській мові, ви спробуєте мені відповісти, виконавши наступне завдання.

    3. Робота з текстом.

    Кружляються сніжинки ..... холодному повітрі. Катаються діти….. ковзанах…. льоду.

    Весело дітям…..зимовий час…. вулиці. Слайд 8.

    • Прочитайте речення. Скажіть, чи пов'язані в них слова за змістом?
    • Як встановити зв'язок слів у реченнях? Чого не вистачає у тексті?
    • Давайте вставимо прийменники.

    Учні записують у зошитах, під час запису коментують учні, названі вчителем.

    • Чи встановився зв'язок слів у реченнях?
    • Яку роль прийменники виконують у російській?
    • Правильно, прийменники служать для зв'язку слів у реченні. Тому вони називаються службовою частиною мови.
    • Слайд 9.

    Таблиця 9

    • Позначте у реченнях частини мови. (Ланцюжком).
    • Перед якими частинами промови стоять прийменники? Перед якою частиною мови прийменників немає?
    • Правильно, прийменники товаришують з іменниками і прикметниками, а от з дієсловами прийменник не дружить, тому перед дієсловами прийменники не вживаються.
    • Слайд 10.

    Таблиця 10



    Таблиця 11 Таблиця 13 Таблиця 14

    (Схеми вживання прийменників з іншими частинами мови).

    Зверніть увагу, як написані прийменники з іншими словами.

    • Прийменники з іншими частинами мови пишуться окремо.
    • Слайд 11.

    Таблиця 11

    • Щоб не помилитися в написанні прийменників зі словами, потрібно пам'ятати правило: між прийменником і словом можна вставити інше слово або питання. Наприклад:

    за дерево – за високе дерево; за (яке?) Дерево. Слайд 12.

    Таблиця 7
    Таблиця 1

    4. Формування навички написання прийменників коїться з іншими частинами промови.

    • Списати текст, відкриваючи дужки. Між приводом і словом вставити відповідні за змістом слова. Пояснити написання прийменників. Слайд 13.

    Настала весна (в) ліс. Набрякли нирки на деревах. Оживає (під) снігом молода трава.

    Запис речень по рядах, кожен ряд - за одним реченням.

    5. Упорядкування алгоритму теми уроку. Слайд 14.

    1). Прийменник – службова частина мови.

    2). Прийменники не змінюються, до них не можна поставити питання.

    3). Прийменники служать для зв'язку слів у реченні.

    4). Перед дієсловами прийменники не вживаються.

    5). Прийменники з іншими частинами мови пишуться окремо.

    6). Між приводом та словом можна вставити інше слово чи запитання.

    Фізкультхвилинка (для очей)

    6. Самостійна робота із застосуванням рівневої диференціації.

    1 група. (3 особи, що слабо встигають учні, що працюють тільки на продуктивному рівні).

    Вправа 87 стор. 56 підручника.

    • Списати скоромовку, підкреслити прийменники. Слайд 15.

    У Семена з Санею в мережах сом із вусами.

    2 група. (6 осіб, учні, які працюють на репродуктивно-продуктивному рівні).

    • Об'єднати пари слів за допомогою прийменників. Слайд 16.

    Виходити ….. (будинок); йти ….. (ліс); піклуватися ….. (цуценя)

    3 група. (4 особи, учні, які працюють на продуктивному та творчому рівнях).

    • Знайти у пропозиціях помилки, виправити їх, правильно записати пропозиції у зошит. Слайд 17.

    Налісну стежку зкустів ви скочив рябчик. М'яч закинули в сітку воріт.

    (Перевірка шляхом читання учнями завдань одночасно висвітлюється на слайді. Учні сигналами показують, як вони впоралися із завданням.) Слайди 18-20.

    IV. Підсумок уроку.

  • Узагальнення знань про прийменник.
    • Уявіть, що ваш товариш захворів і не був у школі.
    • Що ви йому розповісте про урок російської мови?
    • Отже, ми з вами знали частини мови: іменник, прикметник, дієслово. Сьогодні ми вивчили ще одну частину мови – прийменник. Слайд 21, 24.

      Тест – опитування.

    У вас на столах листи з тестом на тему уроку. Виконайте його.

    1. Вибери правильне твердження.
    2. А. Прийменники не служать для зв'язку слів у реченні.
      Б.Прийменники служать для зв'язку слів у реченні.

    3. Перед якою частиною мови не буває прийменників?
    4. А. Перед іменником.
      Б.Перед прикметником.
      Ст.Перед дієсловом.

    5. Як пишуться слова:
    6. (с) веселою, (на) вулиці, (за) журавлиною?
      А.Окремо.
      Б.Добре.

    7. Вкажіть номери, в яких допущено помилку.
    8. А. по танцював
      Б.за школою
      Ст.на писати

    9. У яких пропозиціях є прийменники?
      А.
    10. Біля барлоги виріс горбок жовтої глини.
      Б.Літять на землю білі пластівці снігу.
      Ст.Потьмяніла зелень ялинок.

    Взаємоперевірка із зразка. Сигналами покажіть, хто впорався без помилок? У кого всі завдання виконані не так? Слайд 22.

    V. Домашнє завдання.

    Стор. 55 – вивчити правило.
  • Розфарбувати малюнок і скласти по ньому розповідь про пригоди кошеня, використовуючи прийменники. Слайд 23.

  • Таблиця 3

    VI. Рефлексія.

    Сьогодні перший день весни. Весною природа прокидається, оживає. З настанням весни з'являються перші весняні квіти – проліски. І мені хотілося б, щоб у нас у класі теж настала весна. У вас на партах лежать проліски. Візьміть один із них і прикріпіть на нашу галявину. Якщо вам урок сподобався, у вас гарний настрій – прикріпіть квітку, яка вже розпустилася, якщо щось не сподобалося, щось не зрозуміли – прикріпіть квітку, яка розпустилася наполовину, якщо урок вам не сподобався зовсім, у вас поганий настрій – прикріпіть квітка, яка ще не розпустилася зовсім.

    Таблиця 5
    Таблиця 4

    В 2передбачає вміння знаходити у вказаних реченнях слова різних частин мови, зокрема, прийменників.


    Зразки формулювань завдань

    Знайдіть прийменникиу пропозиціях 15 - 18 .
    Із пропозицій 12 -16 випишіть всі прийменники.

    Що потрібно для виконання завдань В2

    Потрібно вміти відрізняти прийменники від інших частин мови: поєднань іменників з прийменником, дієприслівників, прислівників, частинок, спілок та ін.

    Матеріал для довідок

    З точки зору освіти прийменники поділяються на непохідніі похідні.

    • Непохідні прийменники: без, в, до, для, за, з, до, на, над, о, про, від, по, під, перед, при, про, з, у, через.
    • Похідні прийменники утворені шляхом переходу самостійних частин мови у службову. При цьому втрачаються лексичне значення та морфологічні ознаки слів. Приклади:
      Навколопарку- прийменник, утворений від прислівника навколо.
      Протягомгодини- прийменник, утворений від іменника з прийменником.
      Завдякидопомоги- прийменник, утворений від дієприслівника.

    Похідні прийменники часто плутають з іншими частинами мови.

    З точки зору структури прийменники поділяються на простіі складові.

    • Прості - це прийменники, що складаються з одного слова: в, на, до, під, над, всупереч та ін.
    • Складові - це прийменники, що складаються з двох, рідше трьох слів: продовження , протягом , у зв'язку з , залежно від, по напрямку дота ін.

    Складові прийменники часто плутають коїться з іншими частинами промови.

    Приклади омонімії прийменників з іншими частинами мови:

    Склади лист вздовж.
    Уздовж- прислівник.

    Ідемо вздовжвулиці.
    Уздовж- Прийменник.

    Аня зробила завдання незважаючи наПроблеми.
    Незважаючи на- Прийменник.

    Списки прийменників і приклади до важких випадків можна знайти в:
    СOC-Старша школа-Граматичний словник-Прийменники, а також:
    СОС-Середня школа-Граматичний словничок-Прийменники.

    Навчитися знаходити прийменники в текстах допоможуть наші тренінги.

    Тренінг №1

    Знайдіть у тексті всі прийменники

    Дуель! Тільки цей розряд убивчої сили міг швидко відновити моральну рівновагу. Негідник знав, що його підлість може бути покарана не стягненням штрафу черезрік повироком суду, а сьогодні ввечері. Найпізніше – завтра вранці. Пошляк не говорив двозначності вголос, остерігаючись негайної відплати. Пліткар змушений був обережно. Угрізному світлі дуельних правил слово швидко відливалося всвинець.

    А як же Пушкін? Яка непоправна та безглузда загибель... Так, непоправна, але не безглузда. Так, "невільник честі", але ж честі! Зарік додуелі Рушкін писав графу Рєпніну: "Як дворянин і батько сімейства, я повинен дотримуватися честі та імені, яке залишу своїм дітям". Ось і все, що залишається дітям: честь та ім'я. Все інше їм не потрібне, все інше не має значення. Очевидно, нам ще багато доведеться пережити і передумати, щоб повернутися дорозуміння істини.

    (За Д. Шеваровим)


    Тренінг №2

    Знайдіть у тексті всі прийменники

    Яка мова, така і життя. Саме мовою як свідомо керованим знаряддям взаємодії людей, засобом вираження або благотворної, або злотворної думки створюється певний спосіб життя. Тут є очим посперечатися: протилежна позиція — ми, мовляв, лише спостерігачі, а не творці, і хіба можна диктувати мові свої закони, куди він, мова, захотів, туди й повернувся... Реально це виглядає так: лізе внаше життя словесна непристойність — та хіба знею впораєшся? Таке життя... Але всяке життя вимагає свідомого управління, і управляти доводиться насамперед своїм серцем, де й народжуються думки. Тоді й життя, створюване мовою, словом, стає або благоденством, або лихом. Це закон активного формування мовою життя суспільства.

    Необхідно вселяти всвідомість кожної людини (і частіше процьому говорити, особливо вшколі), що черезмова виражається вся сутність людини: думки, почуття, воля, справи. Зустрічають поодязі, проводжають порозуму, вираженому черезслово. Скажи мені слово, і я скажу, хто ти. Класична формула визначення людини вовсіх гімназичних підручниках словесності: людина - створення словесне, а "сила розуму і дар слова", пословами головного вчителя Царськосельського ліцею Н. Ф. Кошанського, - головна відмінність людини відінших одухотворених створінь.

    (За Вл. Аннушкіну)

    Тренінг №3

    Знайдіть у тексті всі прийменники

    Згадався Саврасов: граки, весна, ще лежить сніг, а дерева вже прокинулися. І все взагалі згадалося, що буває навколонас і що буває всерединінаших душ, коли приходить російська весна і прилітають граки та шпаки. Це не опишеш. Це повертає вдитинство. І це пов'язано зглибоким відчуттям батьківщини, Росії. І нехай лають наших російських художників застаромодність та літературність сюжетів. Заіменами Саврасова, Левітана, Сєрова, Коровіна, Кустодієва ховається не лише вічна вмистецтво радість життя. Приховується саме російська радість, зівсією її ніжністю, скромністю та глибиною. І як проста російська пісня, так проста живопис.

    До цієї групи належать наступні приводи: an, auf, hinter, in, neben, ü ber, unter, vor, zwischenЦі прийменники управляють знахідним (Akkusativ) і давальним (Dativ) відмінками. Відмінок, яким керує той чи інший привід залежить від смисловогоконтексту.

    Якщо мова йде про дію, яка має мету або напрямок (пропозиція відповідає на запитання wohin? "куди?"), то прийменники цієї групи вживаються з знахідним відмінком - іменник або займенник, що позначають мету цієї дії стоять у знахідному відмінку

    Наприклад: Er schreibt das Wort an die Tafel (Akkusativ) - Він пише слово на дошці "в класі" Das Buch ist hinter das Bü cherregal(Akkusativ) gefallen - Книга впала за книжкову шафу Er setzte sich neben mich(Akkusativ) - Він сів поруч зі мною

    Якщо йдеться про місце дії (пропозиція відповідає на запитання wo? "де?") або чітко визначений проміжок часу, то прийменники цієї групи вживаються з давальним відмінком

    Наприклад: Das Wort steht an der Tafel(Dativ) - На дошці написано слово Das Buch liegt hinter dem Bü cherregal(Dativ) - Книга лежить за книжковою шафою Er sitzt neben mir(Dativ) - Він сидить поряд зі мною In einem halben Jahr(Dativ) Через півроку ми побачимося знову

    Оскільки більшість із прийменників цієї групи зустрічаються й у висловлюваннях, які стосуються як місця чи часу дії, то крім вищенаведеного правила кожному за прийменників існують свої правила управління відмінком залежно від навколишнього смислового контексту. Загалом, ці правила аналогічні попереднім: при описі дії цілеспрямованого після прийменників цієї групи варто доповнення у знахідному відмінку, якщо група слів із прийменником служить своєрідною метою даної дії. В інших випадках ці прийменники, як правило, керують давальним відмінком. Але, на відміну першого правила, це правило дуже приблизно

    Наприклад: In ihrer Angst(Dativ) sprangen einige Seeleute ins Wasser(Akkusativ) - Піддавшись своєму страху деякі моряки стрибнули у воду (тут метою дії є " ins Wasser", і тому обставина дії" in ihrer Angstстоїть у давальному відмінку) Neben seinen physikalischen Forschungen(Dativ) schrieb er auch Gedichte - Поряд зі своїми фізичними дослідженнями він також писав вірші (не йдеться про мету дії)

    Прийменники, що не вимагають після себе строго певного відмінка

    Прийменники als і wie не вимагають після себе якогось певного відмінка. Іменники та займенники після них схиляються так само, як і члени речення, до яких вони належать.

    Наприклад: Ich kannte ihn schon als Student(Nominativ) - Я знав його ще колисам був студентом(Ich = Student) Ich kannte ihn schon als Studenten(Akusativ) - Я знав його ще коливін був студентом(ihn = Student)

    Якщо після прийменника стоїть прислівник або субстантивований прикметник без іменника чи займенника, то жоден із прийменників не вимагає будь-якого відмінка після себе.

    Наприклад: Ich halte ihn f ü r begabt - Я вважаю його обдарованим Wir gehen nach vorn - Ми йдемо вперед

    Якщо два прийменники стоять поруч, то керуючим є останній з них, що знаходиться найближче до відповідного іменника або займенника. Таким чином, перший привід не вимагає якогось певного відмінка після себе. Це стосується всіх приводів

    Наприклад: Wir fuhren bis zu dem Haus Wir fuhren bis vor das Haus

    Обидві пропозиції перекладаються російською мовою однаково: "Ми під'їхали до будинку", - але в першому випадку керуючим приводом є zu, який незалежно від контексту вимагає після себе дальний відмінок, а в другому - прийменник vor, що стоїть перед членом пропозиції, що позначає мету дії, і тому, що вимагає після себе іменник у знахідному відмінку. При цьому перший привід bis, в інших умовах, що вимагає незалежно від контексту знахідний відмінок, ніякого впливу на іменник не надає.

    Прийменник- це службова частина нашої мови, яка виражає смислові зв'язки між іменниками, чисельними та займенниками та інших слів у реченнях чи словосполученнях: пішов до школи, піднявся на гору, побіг вулицею, підійшов до батька.

    Прийменники у російській мові, Як і інші службові частини мови, не змінюються і завжди залишаються в тому вигляді, в якому вони існують: посередині, навпіл, на, з. Також прийменники не є членами речення, але при синтаксичному розборі речення прийменники підкреслюються разом з тим членом речення, до якого належать: Післянедовгих ваганьтварина підійшла до мене (після вагань- обставина, до мене- Обставина).

    Прийменники, спілки частки- Це службові (несамостійні) частини мови. Незважаючи на це, вони мають свою класифікацію та поділяються на певні види.

    Види прийменників.

    За морфологічними ознаками прийменникиможна поділити на три види:

    1. Прості прийменники- прийменники, які складаються з одного слова, що має одну основу: на, в, по, до, с, з, над, у, після, до, завдякита ін .
    2. Складні приводи- прийменники, які складаються з одного, але мають два корені та пишуться через дефіс: з-під, з-за, надта ін.
    3. Складові прийменники- це прийменники, які складаються з двох або більше слів: протягом, продовження, на відміну від, незважаючи ната ін.

    За походженням прийменники бувають:

    • Непохідні прийменники- це звичайні прийменники, які не можна пов'язати з освітою від будь-якої частини мови: від, на, в, при, до, по, з, заі багато інших. До непохідних прийменників також належать складні прийменники: над, з-за, з-під.
    • Похідні прийменники- це прийменники, утворені з інших частин мови (іменниками, дієсловами та ін.): протягом, протягом, незважаючи на, зважаючи на нібитота ін.

    Похідні прийменники.

    Похідні прийменники буваютьдекількох видів, які залежать від частини мови, з якою пов'язано утворення прийменника:

    1. Відіменні прийменники - це прийменники, утворені найчастіше від іменників. Утворення таких прийменників може відбуватися за допомогою прислівників або безпосередньо від іменника. До відмінних приводів відносяться наступні: в силу, на відміну, протягом, на кшталт, через, внаслідок, протягом, на відміну і інші. Іменник з прийменником чи прийменник?
    2. Віддієслівні прийменники - це прийменники, які утворені від дієприслівників: незважаючи, включаючи, завдяки, через, через, незважаючи та ін. Чим прийменники відрізняються від спілок чи іншої частини мови?
    3. Прислівники - це прийменники, які походять від прислівників: позаду, попереду, навколо, всередині, поблизу, навколо, крім, всупереч і т.д.

    Прийменники та узгодження відмінків.

    Прийменникиможуть вживатися як з однією, так і з декількома формами відмінків. При цьому є прийменники, які вимагають управління в якомусь певному відмінку: відповідно - дальний, через - родовий, а в - прийменниковий і знахідний:

    Згідно з розкладом, згідно з графіком; через дощ, через матір; у Крим, у Криму.

    Розряди прийменників за лексичною ознакою.

    Прийменник може виражати:

    • Тимчасове відношення: стрибати з ранку до вечора;
    • Просторове ставлення: побувати в Пітері та на Байкалі;
    • Відношення порівняння та зіставлення: ростом з мене, щось на зразок спалаху;
    • Відношення супроводу: взяти із собою, приїхати з братом;
    • Відношення причини: заплакати від горя;
    • Об'єктне ставлення: забути про відпочинок, говорити про весілля;
    • Відносини мети: сукня для виходу; їжа для свята;

    та інші розряди.

    Як робити морфологічний аналіз приводу?

    План розбору прийменника:

    1) Частина промови, призначення цієї частини промови;

    2) Вид прийменника: простий, складовий або складний;

    3) Тип прийменника: похідний або непохідний;

    4) До якого слова належить;

    5)У якому відмінку керується у реченні (словосполученні);

    6) Розряд прийменника за лексичною ознакою.

    Приклад морфологічного аналізу прийменника.

    На ганку стояло двоє: він і з ним.

    На ганку)- прийменник, служить для зв'язку слів у даному реченні, простий, непохідний, відноситься до іменника «ганок», Вживається з прийменниковим відмінком, має просторово-об'єктні відносини з іменником.

    З ним)- прийменник, служить для зв'язку слів у реченні, простий, непохідний, відноситься до займенника «нім», Використовується з орудним відмінком, має значення супроводу.

    183. Прочитайте.

        На галявині біля стежки
        Пробиваються травинки.
        З горбка струмок біжить,
        А під ялинкою сніг лежить.
        (Б. Заходер)

    • Що значить на галявині, біля стежки, з горбка, під ялинкою?
    • Слова на, у, с, під- це прийменники. З якими іменниками вони вжиті? Як написані прийменники зі словами - разом чи окремо?
    • Спішіть. Підкресліть прийменники.

    184. Прочитайте.

        Без верби весни немає.
        По краплині дощ, по росинці роса.
        Журавлі кричать – до дощу.
        Літо біля воріт – поглядай на город.

    • Слова до, в, у, по, без- це прийменники. З якими іменниками вони вжиті?
    • Випишіть з вірша прийменники разом з іменниками, до яких вони належать.
    • Яку роль виконують прийменники у пропозиції?

    185. Розгляньте малюнок. Прочитайте прийменники.

    • Прочитайте прийменники так, як вони написані. А тепер прочитайте так, як ми їх вимовляємо.

    Запам'ятайтенаписання прийменників: без, над, під, перед, між, навколо, через, з, длята ін.

    186. Прочитайте.

    1. Діти гуляли... лісом. 2. Навесні птахи летять... півдня... північ, а восени... півночі... південь. 3. Лебеді летіли... морем. 4. Хліб печуть... муки. 5. Ми читали книгу... тварин. 6. Квітень... водою, травень... травою.

    • Який прийменник (або прийменники) пропущений у кожному реченні? Поясніть свій вибір.
    • Поспішайте, вставляючи потрібні прийменники. Прийменники пишіть з іменниками окремо.

    апрель

    187. Прочитайте. Заголовок тексту.

    На сосні ми побачили білченя. Звір спускався з гілки на гілку. Зник на хвилинку з очей і раптом, дивимося, скаче землею до берега. Біля берези зростав гриб. Звідки не візьмись із трави лисиця. Білченя миттю зникло в гілках. Лисиця залишилася з носом.

    (В. Біанкі)

    • Про кого йдеться у тексті? Поясніть, як ви розумієте значення виділених виразів.
    • Знайдіть у пропозиціях прийменники. Випишіть прийменники разом з іменниками.

    188. Прочитайте. Які іменники з прийменниками переплутали свої місця?

        З гірки Саня тягне сани.
        У гірку сани їдуть самі.

    • Виправте помилки! Запишіть скоромовку правильно.

    189. Прочитайте.

    1. Бережи ніс у... мороз. 2. На... квітка летить метелик. 3. У... водиці та жаба співачка. 4. У... собаки своє прізвисько. 5. Без... кутів хату не рубають. 6. Бачок на... світ. 7. Від... іскри та велика пожежа.

    • Спишіть, вставляючи між прийменником і іменником відповідне за змістом слово зі слів для довідок.

      Слова для довідок: весь, червоний, всякий, великий, своєї, чотирьох, малої.

    Зверніть увагу!! Між прийменником і іменником можна вставити інше слово.

    190. Прочитайте.

    • Запам'ятайте вживання прийменників у цих поєднаннях слів.
    • Запишіть поєднання слів. Усно складіть речення з одним із них.

    191. Прочитайте.

    Ішов вузькою стежкою, працюю в книгарні, прийшов із музичної школи, виріс під високою осиною, летіли над нічним містом біля синього моря.

    • Запишіть поєднання слів без прикметників. Підкресліть прийменники.

    ш ел

    192. Прочитайте. Складіть зі слів кожного рядка речення.

      Вранці, ставила, корм, каченят, господиня.
      До, боялися, тарілці, каченята, підходити.
      Лякала, бабка, їх, зла.
      Ось, якось, каченя, Альоша, прийшов, двір.
      Задзижчала бабка, раптом.
      Летіла, прямо, вона, тарілку.
      Хотіли, втекти, каченята.
      Не, сміливий, але злякався, Альоша.
      Він, бабку, за, схопив, крило, дзьобом.
      Насилу, вона, вирвалася.
      З тих пір, в, лиходійка, прилітала, сад, не.

    • Чи складають речення текст? Заголовіть його.
    • Запишіть заголовок та текст.
    • Яку розповідь Бориса Житкова ви згадали?

    Перевір себе

    1. Складіть повідомлення на тему «Що я дізнався про привод як частину мови» за цим планом:

    1. Що таке прийменник? Навіщо служать прийменники?
    2. З якою частиною мови використовується прийменник?
    3. Як пишуться прийменники зі словами?
    4. Перед якою частиною мови прийменник не ставиться?

    2. Розшифруйте запис. Запишіть речення. Підкресліть у ньому прийменники.

    ПРИГОТУВАЛАЛАРИСАДЛЯБОРІСАСУПІЗРИСУ

    3. Прочитайте. Вставте пропущений привід у кожне поєднання слів. Запишіть.

    Прийти ____ школи. Вийти ____ автобус. Приїхати ____ Сибіру. Йти ____ концерт.

    4. Прочитайте скоромовку. Чим вона цікава?

        Сумує нірка біля гори -
        Не дістатись до нори.
        На горі у нірки нірка -
        Не доступна нірці гірка.
        (Є. Весельєва)

    • Спішіть. Знайдіть слово зі значенням «хижий хутровий звір з коричневою блискучою шерстю». Підкресліть це слово. А яке значення має інше слово, яке так само пишеться та вимовляється?
    • Обведіть у гурток прийменники.